Wiele osób, mimo regularnej aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, zmaga się z problemem miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej, która opiera się tradycyjnym metodom odchudzania. Dla takich przypadków medycyna estetyczna oferuje zabiegi modelujące sylwetkę, a jednym z nich jest lipoliza iniekcyjna. To metoda pozwalająca na redukcję niechcianych depozytów tłuszczu w wybranych partiach ciała.
Czym dokładnie jest lipoliza iniekcyjna?
Lipoliza iniekcyjna to procedura polegająca na podaniu bezpośrednio w obszar nagromadzonej tkanki tłuszczowej specjalnie dobranych substancji aktywnych. Celem zabiegu jest wywołanie procesu rozpadu komórek tłuszczowych (adipocytów). Jest to metoda dedykowana modelowaniu sylwetki i redukcji niewielkich lub umiarkowanych, zlokalizowanych depozytów tłuszczu, a nie leczeniu otyłości. Zabieg ten może być stosowany na różnych obszarach ciała, takich jak podbródek, brzuch, biodra, wewnętrzna strona ud, okolice kolan czy tzw. „bryczesy”.
Jakie substancje aktywne stoją za działaniem zabiegu?
Najczęściej w preparatach do lipolizy iniekcyjnej wykorzystuje się kombinację dwóch głównych substancji: fosfatydylocholiny (PPC) oraz deoksycholanu sodu (DCA). Fosfatydylocholina to naturalny składnik pozyskiwany m.in. z soi, będący fosfolipidem obecnym w błonach komórkowych. Deoksycholan sodu to z kolei sól sodowa kwasu deoksycholowego, naturalnie występującego w organizmie kwasu żółciowego, który odgrywa rolę w procesie trawienia tłuszczów. Połączenie tych składników w odpowiednich stężeniach pozwala na zainicjowanie procesu niszczenia komórek tłuszczowych.
Jak dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej?
Podany w miejsce zabiegowe preparat działa bezpośrednio na komórki tłuszczowe. Substancje aktywne, przede wszystkim deoksycholan sodu, prowadzą do naruszenia i rozpuszczenia błon komórkowych adipocytów. Uwolniony z komórek tłuszcz w postaci trójglicerydów jest następnie emulgowany przy udziale fosfatydylocholiny. W kolejnym etapie rozłożony tłuszcz jest transportowany przez układ limfatyczny do wątroby, gdzie ulega naturalnym procesom metabolicznym i jest stopniowo wydalany z organizmu. Proces ten jest rozłożony w czasie, a rezultaty pojawiają się stopniowo w ciągu kilku tygodni po zabiegu.
Przebieg zabiegu i odczucia pacjenta
Zabieg lipolizy iniekcyjnej poprzedzony jest konsultacją, podczas której specjalista ocenia wskazania, wyklucza przeciwwskazania i omawia oczekiwane rezultaty. Sama procedura polega na wykonaniu serii drobnych wstrzyknięć preparatu w wyznaczony obszar. W miejscu podania może pojawić się uczucie lekkiego rozpierania, pieczenia lub swędzenia. Po zabiegu skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona, mogą również wystąpić niewielkie siniaki. Te objawy są naturalną reakcją organizmu i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni do kilku tygodni.
Dla kogo przeznaczona jest lipoliza iniekcyjna?
Lipoliza iniekcyjna jest dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej, która jest trudna do zredukowania za pomocą diety i ćwiczeń. Kandydatami do zabiegu są osoby o względnie stabilnej masie ciała, posiadające dobrą elastyczność skóry w obszarze planowanej terapii. Zabieg nie jest metodą leczenia nadwagi czy otyłości, ani nie zastępuje zdrowego trybu życia. Nie jest również zalecany w przypadku znacznej wiotkości skóry.Lipoliza iniekcyjna to jedna z metod modelowania sylwetki, która może pomóc w uzyskaniu pożądanych konturów ciała poprzez redukcję miejscowych złogów tłuszczu. W US Clinic oferujemy profesjonalne zabiegi lipolizy iniekcyjnej, przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów. Zapraszamy na konsultację, podczas której specjalista oceni Państwa indywidualne potrzeby, odpowie na wszystkie pytania i pomoże zdecydować, czy ta metoda jest odpowiednia do osiągnięcia Państwa celów estetycznych.